Alternativní druhy porodu
Kategorie:
Porod
| 27.07.2010
Když se řekne porod, většině z nás přijde na mysl klasický spontánní porod, případně císařský řez na porodním sále. Jaké další druhy porodů existují, najdete na následujících řádcích. Možná se jimi inspirujete.
Plánovaný porod
Plánovaný porod se na první pohled příliš neodlišuje od tradiční verze. Základní rozdíl spočívá v tom, že je rodičce uměle vyvolán. Matka, která má obavu z přenášení, nastoupí v den, který má ve své těhotenské průkazce označen jako termín porodu, do porodnice, kde jsou jí podány infuze a tzv. provokačky. Do několika hodin poté porodí. Hlavní výhoda spočívá v tom, že se rodička nestresuje, když se v den termínu porodu nic neděje. A jak vypadá obrácená strana mince? Po tzv. provokačkách rodičky mívají mnohem silnější bolesti, než je tomu v případě přirozeného porodu. Také v tomto případě lze však využít možnosti epidurální anestezie. Látky urychlující příchod porodu se podávají i v případě, kdy rodičce odtéká plodová voda, a nepřicházejí kontrakce. Tento druh porodu je obvyklou prevencí proti nežádoucím následkům přenášení. Jakmile žena přenáší déle než deset (dvanáct) dní, je jí porod uměle vyvolán.
Přirozený porod a porod doma
Filosofie přirozeného porodu je založena na faktu, že rodit zdravé děti je posláním ženy, která se řídí svými instinkty. V případě přirozeného porodu hraje hlavní úlohu rodička, která určuje průběh porodu a volí si i polohu, která je pro ni nejvíce příjemná. Ošetřující lékař přistupuje k rodičce jako ke své klientce, neexistuje zde direktivní vztah mezi dominantním lékařem a submisivním pacientem. Neprovádí se holení rodidel ani klystýr, nepoužívají se žádné prostředky k urychlení porodu, nepodává se epidurální anestezie. Neprovádí se nástřih hráze. Ihned po porodu je dítě vloženo do matčiny náruče, kterou již neopustí. Tento druh porodu nejčastěji probíhá v tzv. porodním boxu, anebo v prostředí s domáckou atmosférou. Nejpřirozenější variantou přirozeného porodu je porod doma. Pokud se jedná o zdravou matku a zdravého novorozence a nenastanou žádné komplikace, není co namítat. Kdo ale ví, že nenastanou žádné komplikace? Také u porodu doma by měl být přítomen lékař. Odpůrci odmítají porod doma právě z obavy o zdraví a život matky i novorozeněte.
Porod do vody
Porod do vody představuje další z možností přirozeného porodu. Jako jeho hlavní přednosti se uvádí rychlejší průběh, snížení bolesti rodičky a díky efektu teplé lázně přirozenější příchod dítěte na svět. Bohužel je zde znesnadněna možnost kontroly děložního hrdla rodičky, množstevních ztrát krve atd. Kromě toho tu hrozí riziko infekce. Rodit do vody lze jen v některých porodnicích.