Aspergerův syndrom a jak ho zvládat
Aspergerův syndrom je porucha autistického spektra, kterou pojmenoval rakouský psychiatr Hans Asperger. Výchova dítěte s tímto syndromem je velmi náročná, neboť má narušenou oblast sociální interakce a komunikace.
Děti s Aspergerovým syndromem
Děti s Aspergerovým syndromem (AS) mají normální a často až vysoce nadprůměrný intelekt (tímto syndromem trpěli například Albert Einstein a Isaac Newton), ale velmi omezené sociální a emoční dovednosti, což se navenek projevuje reakcemi nepřiměřenými dané situaci. Děti nedokážou rozlišit, které chování je sociálně přijatelné, a které ne. Druhé často uvedou do rozpaků, anebo je vyděsí nečekaným záchvatem vzteku. Nechápou význam společenských formalit a jsou společensky nepřizpůsobivé. Na druhou stranu jsou čestné, spolehlivé, důsledné a mají smysl pro detail. Dalším významným rysem je pedantství, trvání na zaběhnutých rituálech a nesnášenlivost změn.
Jak zvládat výchovu
Výchova dětí s AS je velmi náročná. Přestože své rodiče milují, nechtějí se jim zavděčit jako ostatní děti, ale bezohledně prosazují své požadavky. Neuznávají autority, neustále vzdorují a s něčím nesouhlasí. Mají snahu ovládnout svět kolem sebe jako diktátoři. Když uděláte něco proti jejich vůli, rozzuří se tak, že jim napříště raději vyhovíte. To je však chyba. Jako rodič se nesmíte bát říci svému dítěti ne. Musíte s ním jednat důrazně. Přitom nesmíte zapomínat dávat často najevo svou lásku a chválit. Výchovu Vám usnadní respektování i dalších pravidel:
-
Dodržujte přesně denní režim dítěte a nepřerušujte jeho činnost bez varování.
-
Nenuťte dítě do společenských akcí.
-
Vždy dodržte své slovo.
-
Seznamte dítě s jeho diagnózou, zdůrazněte mu, že za nic nemůže, a že ho máte rádi takové, jaké je.
Přečtěte si také