Chcete dobře vychovat své dítě? Začněte u sebe!
Výchova dětí začíná u dospělých. Místo toho, abychom se snažili děti přizpůsobit našim požadavkům, měli bychom se pokusit vnímat svět z perspektivy dětí a vytvořit jim prostředí, které odpovídá jejich vývojovým potřebám.
Dokud totiž nebudeme mít jasno v tom, jaké jsou přirozené potřeby dětí, a nebudeme se k sobě chovat s respektem, může každá situace běžného dne vést ke konfliktu.
Motto: „Citliví lidé více či méně tuší, že zacházení s dětmi patří ke kritickým otázkám jejich života. Stojíme na křižovatce a musíme se rozhodnout, zda budeme dítě systematicky vést k obrazu svému, k našemu myšlení a cítění a ke způsobu, jakým jednáme s věcmi a lidmi, nebo zda se necháme společným soužitím s dítětem ovlivnit tak, jako bychom sami stáli znovu na začátku.“
Co děti opravdu potřebují?
I přes veškerý materiální blahobyt se v současném světě stává z výchovy našich dětí skutečný problém. Mluví se o „nouzovém“ nebo „katastrofálním stavu výchovy“, o rostoucí agresivitě mezi dětmi i mladistvými. Nespočívá snad problém v tom, že nebereme dostatečný ohled na to, jaké děti vlastně jsou? V tom, že je místo toho chceme formovat tak, aby odpovídaly našim potřebám, naší představě o čase, našemu životnímu tempu, našim vzdělávacím ideálům? Následky jsou známé: napětí, agresivita, útěky, nedostatek koncentrace, hyperaktivita.
Rebeca Wildová a systém vzdělávání Pestalozzi otevírají nový pohled na výchovu a vzdělávání.
Německá pedagožka Rebeca Wildová se svým manželem založili v roce 1977 „volnou školu“ v ekvádorském Pestalozzi. Připravené prostředí školy je zde rozšířeno o divoké hřiště, kovárnu, kuchyň pro děti, jsou zde dílny, kreativní místnost, prostory pro matematiku, jazyky či přírodní vědy. Nenajdeme zde klasické učitele, nýbrž průvodce, kteří pozorují a podle potřeby motivují a vysvětlují. Na základě více než třicetileté pedagogické praxe Rebeca Wildová napsala několik knih, které se staly velkou inspirací pro rodiče po celém světě. V češtině zatím vyšly dvě knihy – Učit se žít s dětmi, Bytím k výchově (DharmaGaia 2012) a Svoboda a hranice, láska a respekt, Co od nás děti potřebují (DharmaGaia 2010).
Více informací na:
www.dharmagaia.cz
dharmagaia@dharmagaia.cz