Citové vydírání dítětem zastavte v zárodku
Své děti milujeme a udělali bychom pro ně téměř všechno na světě. Ony to vědí. Některé z nich toho dokážou využít lépe, než si dokážeme představit.
Vydírání začíná ještě v plenkách
Děti jsou malá milá stvoření, která milujeme natolik, že si často ani neuvědomíme, že by nás mohly vydírat. Prvopočátek vydírání obvykle najdeme již v raném dětství, kdy dítěti raději ustoupíme, abychom nemuseli poslouchat jeho pláč. (A k tomu sledovat reakce našeho okolí.) Jenže víte, že když to dítěti jednou projde, znamená to začátek konce? Dobrá rada tedy zní: Jakmile si uvědomíte, že jste se stali obětí citového vydírání dítětem, je třeba neotálet a učinit vydírání nekompromisní přítrž. To znamená stanovit přesné hranice a pravidla, ze kterých neslevíte. (Například dítě bude při návštěvě obchodu vědět, že si vždy smí vybrat pouze jednu malou věc, ať se děje cokoli.) Když Vás vydírá čtyřleté dítě, lze danou situaci ještě zvládnout, ale co si počnete, když Vás bude vydírat, až mu bude šestnáct?
Výměnný obchod
Pokud se Vás bude dítě snažit přimět, abyste pro ně udělali něco, co dobrovolně udělat nechcete (například mu koupili věc, o které se domníváte, že ji nepotřebuje), snažte se z pozice vydíraného přejít do pozice partnera, který se účastní výměnného obchodu. Zásadní rozdíl mezi výměnným obchodem a vydíráním spočívá v tom, že výměnný obchod je výhodný pro obě strany, kdežto vydírání pouze pro vydírajícího. To v praxi znamená, že se s dítětem domluvíte na kompromisu. Dítě si uvědomí, že se sebou nenecháte jen tak manipulovat, bude vědět, kde jsou hranice, a bude si Vás také více vážit. Velký přínos to bude mít také pro jeho budoucí život, protože se naučí komunikovat s ostatními diplomatickou cestou.
Přečtěte si také:
Navštivte také: Jak být dobrým rodičem, Školáci