Děti a sladkosti
Děti sladkosti milují. Jenže nadměrná konzumace potravin s vysokým obsahem cukru a tuku mívá za následek četné zdravotní problémy, nejčastěji zažívací obtíže, nadváhu a kazivost zubů. Jak tedy přísun sladkého dětem regulovat? Kolik sladkostí může dítě sníst, aniž by bylo ohroženo jeho zdraví?
Jeden růžový bod
Děti sladkosti vyloženě milují. Bohužel nadměrná konzumace cukrovinek mívá za následek zdravotní obtíže, zažívacími obtížemi počínaje a zvýšenou kazivostí zubů konče. Na druhou stranu dětství bez sladkostí by bylo velmi smutné. Prozíraví rodiče proto dětem sladkosti dopřejí, snaží se však jejich množství regulovat. Nejvíce se v praxi osvědčila zásada „jeden růžový bod po hlavním jídle“, podle níž si každé dítě, které vzorně snědlo oběd či večeři zaslouží malý dezert, tedy jeden nebo dva denně. Američtí psychologové přitom zdůrazňují, že děti se nemají do jídla nutit, a že význam dezertu by se neměl přeceňovat.
Lákadla v obchodech
Samostatnou kapitolu představují lákadla v obchodech. Děti bývají v obchodech doslova fascinovány bohatostí sortimentu sladkostí. Většina rodičů je rozumná a dovolí dětem, aby si vybraly jednu pouze sladkost. Jenže děti často nevědí, co si mají vybrat. V tom případě je nejlepší, když sami zvolíte tři druhy sladkostí, a dáte dítěti na výběr, aby samo určilo jednu sladkost, kterou si z hypermarketu odnese s tím, že si příště může vybrat zase něco jiného.
Zdravé svačinky
Nechcete, aby si Vaše děti plnily bříška nezdravými pochutinami s obsahem celé řady různých éček, a přesto jim chcete dopřát sladké dětství? K nezdravým sladkým pochoutkám naštěstí existuje celá řada zdravějších alternativ. Když začne Vaše děti honit mlsná, můžete jim nabídnout sušené ovoce (meruňky a hrušky mají nejraději), toast se skořicí, lívance s borůvkami, grahamové nebo cereální tyčinky (bez tučných náplní), sezamové placičky s medem, jogurt s ovesnými vločkami a medem, anebo palačinky z celozrnné mouky s javorovým sirupem.
Foto: Sxc.hu
Přečtěte si také