Díl 12. Velký skok: 12 až 14 týdnů
Tentokrát uděláme trošku větší skok a budeme se věnovat miminkům ve věku od dvanácti do čtrnácti týdnů. Vždyť Vaše miminko také udělalo ve svém vývoji velký skok! Jen si vzpomeňte, co umělo úplně na začátku, a porovnejte to s tím, co už umí teď!
Oblečky se zmenšují!
Růst miminka je nadále patrný na dětských oblečcích. Zvykněte si, že tomu tak bude po nejbližších dvacet let. Vyhraďte si přepravku nebo jiné místo, kam budete oblečky, ze kterých dítě vyrostlo, postupně skládat. Možná se Vám budou hodit pro jeho mladšího sourozence, anebo je pak můžete někomu darovat, případně prodat. Protože jste spolu každý den, nepřijdou Vám změny tak velké, jako třeba babičkám a dědečkům, kteří vidí miminko v průměru jednou za čtrnáct dní. Kromě toho, jak roste, Vám jistě dělá radost také tím, že postupně rozvíjí své schopnosti. Opětuje úsměv, když se na něho smějete, brouká si a občas se Vám snaží něco říct. Také se dokáže parádně rozzlobit, například při nepopulárním stříhání nehtíčků nebo při čištění nosánku. Miminko zbytečně netrapte. Nosánek mu čistěte pouze tehdy, pokud vidíte, že v něm něco je. Největší pokrok se týká ručiček a koordinace očí právě s horními končetinami. Držení hlavičky je už mnohem jistější a pevnější. Na bříšku pěkně pase koníčky. Některá miminka však polohu na bříšku nemají ráda, což dokážou dát hlasitě najevo. Přesto je občas trochu rozzlobte. Poloha na bříšku jim prospěje.
Samo se zabaví
Díky rozvoji svých motorických dovedností si už miminko dokáže samostatně hrát. Každé ovšem jinak dlouhou dobu. Některé pouze pár minut, jiné (zpravidla klidnější povahy) se samo zabaví skoro na hodinku. Stačí mu, když je obklopeno zajímavými předměty a Vy jste mu nablízku. A jaké hračky a předměty miminko potěší? Velkou radost uděláte malému tvorečkovi tím, že nad něho zavěsíte barevný šátek. S radostí za něh bude tahat. Možná si kousek nacpe do pusinky a začne ho cumlat. Když si miminko hraje se šátkem, mějte ho vždy na očích, aby se na šátku neuškrtilo. Líbit se mu bude, i když ho položíte pod nějakou větší pokojovou rostlinu, nebo pod osvětlovací prvek, pod lampu či lustr. Se zaujetím se bude dívat směrem vzhůru. Nejzajímavější jsou pro něho samozřejmě lidské obličeje, v prvé řadě ten Váš.
Ruka v puse vždy neznamená hlad
Miminko buď cumlá dudlík anebo svůj vlastní paleček. Ručička v pusince však nemusí nutně znamenat, že je hladové. Hlad dává malý tvoreček najevo vydatným pláčem, jehož intenzitu postupně stupňuje. V případě, že je ručička v puse skutečně znamením hladu, miminko tak činí zpravidla poté, co si řeklo o jídlo, avšak jeho požadavek nebyl prozatím splněn. V tomto věku poznáváme svět především ústy, navíc cumlat si paleček je velmi příjemné. (Z tohoto důvodu se v literatuře setkáte s pojmem orální fáze, která označuje právě tuto etapu poznávání světa „na vlastní pusu“. Tato fáze je pak vystřídána tzv. anální fází, kdy se dítě učí chodit na nočník.) Tak abychom to shrnuli. Cumlání ostatních předmětů je zdrojem poznání. Cumláním vlastního palečku si miminko vyvolává příjemné pocity a také se tím uklidňuje. Dalším důvodem, proč si dítě dává do pusinky prstíčky, může být to, že ho svědí dásničky.Většině dětí začnou růst zoubky až zhruba v šesti sedmi měsících věku. Někdy však naroste zub i dítěti, kterému nejsou ani čtyři měsíce. Jakmile tedy začne nadměrně slintat, pozorně sledujte, zda mu už neroste zoubek! Kdo najde první zub, ten přeci dostane na šaty! Mimochodem víte, že první zub je znamením toho, že tělíčko už je připraveno konzumovat i jiný druh potravy, než pouze mlíčko? O příkrmech si ale povíme příště!
Díl 13. Co už dokáže čtyřměsíční dítě
Přečtěte si také:
Foto:http://carlsonzone.com