Díl 20. Chce se bavit!
Začalo Vás Vaše roztomilé miminko zlobit? Máte pocit, že si z Vás dělá legraci? Nemyslí to zle! Chce se jenom trochu pobavit!
Hledá zdroje zábavy
Miminko v tomto věku všechno zajímá. Chce maximálně prozkoumat svět, kterým je obklopeno. Zajímá ho především lžička, kterou ho krmíte, jeho mistička, stejně jako zdroje zajímavých sluchových a optických vjemů, například televize. Projevuje seriózní zájem o obrázkové knihy. Ty však ještě nejsou pro něho. Tip: Kupte mu měkkou látkovou knížečku, ve které jsou zašité šustivé papírky. Jeho vlastní zvědavost ho nutí k pohybu. Jakmile se na obzoru objeví zajímavý předmět, snaží se vynaložit veškeré úsilí, aby se k němu dostalo. Většina miminek volí taktiku válejícího se sudu, případně plazícího se hada, aby dosáhla svého. Pokud miminko od dosažení cíle dělí pouze malý kousíček, může v poloze na břiše začít plácat rukama do země. Jako by se domnívalo, že mu to pomůže. Když to nevyjde, pokusí se vzepřít na ručičkách a kolínkách zároveň. Ach jo, pokus o lezení zase selhal. Rozhlédne se kolem sebe, zda není na blízku někdo dospělý, (ale klidně i nedospělý jedinec), který by mu předmět doličný podal. Řekne si o to, jak jinak, než nespokojeným tónem, nejčastěji s náznakem pláče. Jestliže nereagujete, rozzlobí se a začne křičet na celé kolo. Pokud naopak vstanete z pohodlného křesla, případně přerušíte svou práci, abyste mu hračku podali, může Vás čekat nemilé překvapení. Místo poděkování miminko hračku radostně uchopí a vesele ji zahodí. Když mu ji opakovaně podáte, znovu ji zahodí. Zábavná hra, že? Miminko baví házet věcmi. Líbí se mu zvuky, které vydávají věci dopadající na zem.
Chce Vaši pozornost
Možná Vás trochu zmate, když bude miminko zahazovat svou lahvičku s čajem. Provede to tak rafinovaně, že nabudete dojmu, že mu pitíčko nešťastnou náhodou z ručiček vypadlo. Tip: pokud si myslíte, že tady legrace končí, a chcete, aby se miminko opravdu napilo (třeba předtím, než ho uložíte do postýlky, protože nechcete, aby se později budilo žízní), lahvičku s pitím mu přidržte. A víte, jak ho převezete? Když mu dáte velmi zajímavou věc, kterou ještě nezná, a kterou proto zahodí až za delší dobu. Zkuste třeba něco šustivého. Pokud nemáte po ruce nic lepšího než sáček, dejte mu buď papírový, anebo igelitový se spoustou děr. Nespouštějte však přitom miminko z dohledu. Mezi další zdroje zábavy patří přilákávání Vaší pozornosti. Kromě triku s padajícím pitíčkem, kouskem pečiva, či hračkou, vydává různé zvuky. Chrochtá, bublá, falešně kucká, jen aby na sebe upozornilo. Může dokonce napodobovat Váš smích nebo třeba chrápání. Možná už má svou oblíbenou slabiku, kterou si pro sebe stále opakuje (ba, bú, ham).
Pro zdárný rozvoj
A co můžete udělat pro zdárný rozvoj svého miminka? Podporujte ho v lezení, jak jen to půjde. Umísťujte hračky tak, aby je dobře vidělo, a přesto na ně nedosáhlo. Pokud ještě nesedí, je třeba zpevnit jeho krční svalstvo. Kromě toho, že budete dbát na to, aby co nejvíce času, kdy nespí a nejí, trávilo na bříšku (většinou tak učiní samo a dobrovolně), s ním můžete chodit na plavání pro nejmenší (což mimo jiné posiluje také vzájemné pouto mezi rodičem a dítětem), nebo mu uvařit odvar z ovesných vloček. Příprava odvaru je jednoduchá. Vezmete hrst ovesných vloček, nasypete je do sítka, propláchnete tekoucí vodou a povaříte v hrnci, podobně jako byste připravovali ovesnou kaši. Odvar slijte přes sítko, nechte vychladit. Pak ho nalijte do kojenecké lahvičky a podejte dítěti. Tip: pokud bude svůj energetický nápoj odmítat, doslaďte ho hroznovým nebo třtinovým cukrem.
Díl 21. Váš vděčný osmiměsíční kamarád
Přečtěte si také:
Foto: www.sxc.hu