Draslík v těhotenství
Draslík má pro organismus zásadní význam. Zajišťuje správnou funkci kardiovaskulárního systému, svalů a udržuje rovnovážný stav tekutin v těle. Jeho nedostatek se projevuje únavou, celkovou slabostí, poruchami spánku a srdečního rytmu, jedním z následků může být i zácpa. V těhotenství potřeba draslíku stoupá.
Význam draslíku v těhotenství
V těhotenství, kdy je zvýšená potřeba draslíku, může jeho nedostatek vést k celkovému kolapsu organismu. Naopak jeho optimální hladina snižuje krevní tlak, čímž předchází riziku preeklampsie, a rovněž zabraňuje nadměrnému zadržování tekutin, které je příčinou otoků končetin i dalších částí těla.
Bez hořčíku to nejde
K tomu, aby si lidský organismus udržel potřebné množství draslíku v těle, potřebuje dostatek dalšího prvku, a to hořčíku. Mimochodem hořčík má také nezastupitelný význam, jeho nedostatek se může projevit křečemi v končetinách. Hořčík se také předepisuje, aby zmírnil bolestivé tvrdnutí dělohy.
Sodík jako nepřítel
Naproti tomu sodík v případě nadměrné konzumace (především příliš slaných potravin a minerálních vod s nevhodným složením) způsobuje ztráty draslíku v těle. Dalším nepřítelem draslíku je kofein. V těhotenství se proto vyvarujte požívání nápojů s obsahem kofeinu.
Zdroje draslíku
Mezi významné zdroje draslíku patří především banány, sušené meruňky, brambory, brokolice, dále pak luštěniny a ořechy.
Pozor na nadbytek
Stejně jako nedostatek draslíku není pro tělo žádoucí ani jeho přebytek. Přebytek draslíku v těle je příčinou celé řady zdravotních obtíží, které se velice podobají obtížím vyvolaným nedostatkem. Je to především celková únava, slabost, anebo poruchy srdečního rytmu.
Přečtěte si také