Dvouleté dítě: Jak zvládat agresivní chování
Chová se Vaše roztomilé batole občas znenadání agresivně? Agrese je přirozenou součástí jeho vývoje. Poradíme Vám, jak agresivní chování Vašeho dítěte postupně eliminovat.
Co se to děje?
Tuto situaci možná dobře znáte. Vaše dvouleté dítě je učiněný andělíček, říká Vám maminko, dávám Vám pusinky a snaží se Vám pomáhat, tu podá utěrku, tu Vám přinese bačkory nebo láhev s pitím, anebo pohladí svého sourozence. Jenže pak znenadání toho sourozence nebo jiné dítě mohutně udeří, anebo zlomí větev stromu, či bouchne vší silou o zem hračkou, kterou má tuze rád. Co se to děje s mým broučkem? Nevyroste z něho nebezpečný násilník? Minule přeci v mateřském centru házel po dětech věci a předminule kousnul holčičku. A aby toho nebylo málo, tak kousnul i babičku. Milé maminky, Vaše dítě se nechystá na dráhu násilníka, agrese, která Vás na první pohled děsí, je přirozenou součástí vývoje jeho osobnosti. Samozřejmě, že na Vás je, abyste mu ji pomohly zvládnout, a vedly dítě k tomu, aby podobné jednání už neopakovalo. Následující zásady by Vám měly pomoci zvládat agresi Vašeho dítěte.
Jak zvládat agresi
Když se Vaše dvouleté dítě začne chovat agresivně vůči ostatním, tak:
-
ihned zasáhněte (vezměte dítě za ruku a odveďte je stranou)
-
dítě nikdy nebijte (neodpovídejte na agresi agresí)
-
vždy se snažte reagovat na jeho agresivní chování stejným způsobem, aby si Vaši reakci dítě uložilo do paměti jako vzor
-
když se dítě uklidní, rozeberte s ním jeho chování a vysvětlete mu, že situaci lze řešit také jinak
-
když dítě někomu ublíží, vyžadujte omluvu
-
neříkejte dítěti, že je zlé
-
pečlivě volte programy, které dítě sleduje v televizi (některé pohádky pro děti jsou plné násilí) a dítěti průběžně vysvětlujte děj, který se na obrazovce odehrává
-
nezapomínejte, že jdete dítěti sami příkladem
Přejeme Vám pevné nervy! Pokud máte pocit, že ztrácíte nad situací kontrolu, nestyďte se vyhledat pomoc dětského psychologa.
Přečtěte si také