Fobií z kočárku trpí čím dál více maminek
Chodíte s kočárkem na procházky jen ve Vašem blízkém okolí, a to ještě pouze v místech, o kterých víte, že tam na Vás nečíhají žádné překážky? Cítíte se handicapovaná a bezmocná, kdykoli vyrazíte s kočárkem do neznáma? Pravděpodobně trpíte fobií z kočárku.
Nová diagnóza
Podobně jako se někdo bojí cestovat autem, lodí, či letadlem, existuje také fobie z kočárku. Na tuto diagnózu samozřejmě nepřišli nikde jinde než ve Spojených Státech. Nezasvěcení sice mohou považovat zařazení této diagnózy do seznamu fóbií za poněkud přehnané, ovšem z pohledu maminek, které mají malé děti, tomu tak není. Přínos stanovení diagnózy fobie z kočárku je minimálně ten, že poukazuje na problémy, které maminky s kočárkem denně zažívají.
Fobie z kočárku
Lékaři přirovnávají fobii z kočárku k fobii z řízení auta ve městě. Maminky totiž pociťují stres podobný tomu, který má řidič bloudící v dopravní špičce v centru velkoměsta. Když mají druhý den ráno cestovat s kočárkem, předem přemýšlí o tom, zda jim při nastupování do autobusu někdo pomůže, co budou dělat, když narazí na schody, kdy je nějaká nepříjemná paní v tramvaji, anebo v obchodě osočí, že zabírají místo, atd. Což zejména v prvních měsících po porodu vnímá člověk velmi citlivě. A proto celý večer usilovně přemýšlejí, jak se cestě s kočárkem vyhnout. Samozřejmě, že maminky, které jsou takříkajíc od rány, anebo mají sportovního ducha, jsou k této fobii mnohem méně náchylné, než ty ostatní. Jak se této fobii bránit? Buďte asertivní, posilujte své sebevědomí a nebojte se požádat druhé o pomoc. Cestujte s kočárkem ve dvou, ideálně s kamarádkou, která má také kočárek.
Přečtěte si také: