Jak otěhotnět
Snažíte se s partnerem o miminko, ale pořád ne a ne otěhotnět? Přinášíme Vám několik tipů, které Vám mohou pomoci na cestě k Vašemu vytouženému miminku!
Uvolněte se, prosím
Možná jste si minulý měsíc udělala už několikátý těhotenský test a jako obvykle se na něm objevila pouze jedna čárka. Možná si říkáte, jaký to má ten osud smysl pro humor. Kdo nechce otěhotnět, otěhotní. Kdo se snaží otěhotnět, tomu se to nedaří. Milé dámy, nevěste hlavu, ani nepropadejte panice! Všechno dobře dopadne. Je zde však jedna základní podmínka. Uvolněte se, prosím. Každý den si najděte chvilku na příjemnou relaxaci. Nemusíte se učit žádné speciální relaxační cvičení. Jděte si zasportovat, anebo zajděte na relaxační masáž. Pokud při milování stále myslíte buď na svou práci, anebo na otěhotnění, odjeďte s partnerem na dovolenou. Nové prostředí Vás rozptýlí od každodenních starostí. Vaše pohoda a duševní rovnováha je stejně tak důležitá jako správný výpočet ovulace a plodných dní.
Plodné dny
K ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu. Přesné určení plodných dnů (které má většina žen mezi 12. a 16. dnem cyklu) je však individuální záležitost, která závisí především na délce cyklu. Stanovení ovulace a plodných dní na základě pouhého výpočtu není příliš přesné. Výpočet je třeba doplnit průběžným měřením bazální teploty, díky čemuž se Vám podaří přesněji stanovit, kdy je pravděpodobnost, že otěhotníte, nejvyšší. Po uvolnění vajíčka z vaječníku v polovině menstruačního cyklu dochází ke zvýšení teploty o dvě až čtyři desetiny stupně. Teplota většinou stoupne ze dne na den, anebo se naměřená hodnota zvyšuje postupně po dobu až 72 hodin. Právě v době, kdy stoupne Vaše tělesná teplota, byste měli počít.
Co byste měla jíst
Neméně důležitou součástí plánovaného otěhotnění je správná strava. V době, kdy se snažíte o početí svého potomka, jezte potraviny, které jsou bohaté na vitamín E. Tento vitamín pomáhá zvyšovat kvalitu pohlavních buněk, a proto by jeho deficitem neměl trpět ani budoucí otec dítěte. Vitamín E zvyšuje prokrvení a obnovu cév, čímž vytváří příznivé podmínky pro usazení zárodku v děložní stěně. Pokud chcete otěhotnět, dopřávejte si máslo, mléko a další tučné mléčné výrobky, ale i maso nebo sóju, a burské oříšky. Doporučená dávka je 100 mg. Vaše strava by dále měla být bohatá na vápník, jód a železo. Pokud sáhnete po multivitaminových preparátech, tak jen po těch, které jsou určeny výhradně pro těhotné ženy.
Přečtěte si také