Mamografické vyšetření a co je dobré vědět
Mamografické vyšetření je lékařské diagnostické vyšetření, které se používá k prevenci a diagnostice nádorového onemocnění prsu.
Přístroj mamograf a vyšetření
Mamografické vyšetření se provádí na přístroji, který je známý jako mamograf. Tento přístroj pomocí rentgenového záření umožňuje zobrazit všechny části prsu a vyhodnocuje případné změny v hustotě tkáně. Mamografické vyšetření se provádí jaké prevence u žen od 45. roku, avšak u žen, kde je riziko karcinomu prsu vyšší, se vyšetření provádí již od 40. roku věku. Vyšetření pak lze provést i u mladších žen v případě podezření na nález. (Ženy od 25 let by si měly provádět samovyšetření prsu, a když shledají, že něco není v pořádku, měly by zajít ke svému gynekologovi, který může mamografické vyšetření doporučit.)
Proč se ženy vyšetření vyhýbají
Mnoho žen se tomuto vyšetření záměrně vyhýbá, a to z několika důvodů. Za prvé o mamografickém vyšetření panuje celá řada mýtů a polopravd, především že je toto vyšetření velice bolestivé, a zdraví škodlivé. Skutečnost je taková, že většinu žen toto vyšetření nebolí. Pouze ženám s velmi citlivými prsy může být nepříjemné stlačení prsu, které je důležité pro dostatečné vyšetření. Pokud jde o vliv na zdraví, dávka rentgenového záření je natolik nízká, že nemůže zdraví ženy ohrozit. Další, čeho se ženy bojí, je pozitivní nález, a že o svůj prs přijdou.
Vyšetření se nevyhýbejte
Ovšem právě v případě rakoviny prsu je včasné odhalení zásadním předpokladem úspěšné léčby. Pokud spadáte do věkové kategorie od 45 let věku, anebo máte podezření, že není něco v pořádku, mamografickému vyšetření byste se rozhodně neměla vyhýbat.
Přečtěte si také