Otěhotnění po čtyřicítce
Porodit dítě po čtyřicítce není dnes ničím neobvyklým. Stále více žen zahajuje svůj rodinný život později, anebo potkají toho pravého až za pět minut dvanáct. Otěhotnění po čtyřicítce je však spjato s jistými riziky. Než se pro otěhotnění rozhodnete, měla byste je znát.
Problémy s otěhotněním
Prvním problémem, na který narazíme, se týká plodnosti. Plodnost s rostoucím věkem rodičky postupně klesá. Ve většině případů se to podaří, ovšem chce to trpělivost a často i změnu životosprávy. Žena, která se snaží otěhotnět, by se měla vyvarovat stresu, kouření a měla by konzumovat potraviny podporující otěhotnění, především tučné mléčné výrobky, madle, oříšky a další skořápkové plody s vysokým obsahem vitamínu E. Na otěhotnění existují také babské bylinkové rady, jako je například pití čaje z měsíčku či maliníku. Nehledě na to, že jsou k dostání také speciální lubrikační gely podporující otěhotnění. A nesmíme zapomenout ani na polohy usnadňující otěhotnění, nejvíce se osvědčila misionářská poloha. Zajímavé však je, že výskyt dvojčat je u maminek po čtyřicítce vyšší, než u maminek mezi 20 a 30 lety. (Samozřejmě, že v to nepočítáme umělé oplodnění.)
Rizika v těhotenství
Čeho se však většina budoucích maminek, ale také jejich ošetřujících lékařů, ještě více obává, to jsou obtíže v průběhu těhotenství. Je zde nejen vyšší riziko potratu, ale také vrozených vývojových vad plodu, především Downova syndromu. Prenatální diagnostika je dnes však na tak vysoké úrovni, že dokáže většinu postižení předem vyloučit nebo potvrdit. A pokud jde o riziko ostatních druhů deformace, například rozštěpu, tak to není ve srovnání s mladšími rodičkami vůbec vyšší. Mnoho maminek po čtyřicítce si rovněž stěžuje na náročnější průběh těhotenství, na větší únavu, otoky a další těhotenské neduhy, než mladší maminky. Není to však pravidlem. Pokud kolem čtyřicítky toužíte po miminku a s otěhotněním váháte, věřte, že i přes všechna výše uvedená rizika to za pokus stojí. Dítě je ten nejkrásnější dar, který můžete od života dostat.