Plenková dermatitida a její prevence
Plenková dermatitida patří vzhledem k velice citlivé kůži miminek k častým problémům. Vhodnou péči jí však můžeme účinně předejít.
Plenky a opruzeniny
Dětské plenky představují velice praktický vynález. Zejména ty jednorázové, které maminky nemusí prát. Znečištěnou plenku stačí vyhodit, otřít děťátku zadeček ubrouskem a je to. Jenže právě jednorázové pleny jsou častou příčinou plenkové dermatitidy neboli opruzenin. Tedy přesněji dlouhodobý kontakt dětské pokožky s mokrou plenkou. Pokožka miminka je začervenalá, oteklá a miminko štípe. Může být také nápadně suchá a zdrsnělá.
Zásady pro zdravou pokožku
Pokud je chcete jednorázové plenky používat, a přitom zamezit vzniku opruzenin, měli byste dodržovat následující zásady:
-
Přebalujte miminko, i když není plenka ještě úplně promočená.
-
Důležité je, aby pokožka nebyla v kontaktu s plenkou po dlouhou dobu, pokud se tedy miminko budí v noci na pití, mějte připravenou i suchou plenku.
-
Sledujte složení stravy miminka, pokud kojíte, vynechejte pálivé a příliš kyselé potraviny.
-
Důležitá je také správná velikost plenky, příliš těsná plena potíže zhoršuje.
-
Krémy proti opruzeninám používejte preventivně.
-
Pokožku miminka nechte pravidelně vyvětrat (zejména v létě), je to lepší než přehnaně časté mytí, které naopak může problémy ještě zhoršit, neboť vysušuje pokožku.
-
Kupujte pouze kvalitní jednorázové pleny a ubrousku. (Je lepší počkat si na výhodné akce, než kupovat laciné pleny.)
-
Pokud má Vaše děťátko extrémně citlivou pokožku, dejte raději přednost látkovým plenám. Tyto pleny perte v šetrných prášcích určených speciálně pro miminka a batolata.
Přečtěte si také