Spánkový režim batolete a jak ho sladit s Vaším
Kategorie:
Batole
| 07.01.2011
Jste přes den ospalí, protože Vás batolátka nenechají vyspat? Zkuste na něj vyzrát! Za pokus to stojí!
Batole už není miminko
Batolata už nepotřebují tolik hodin spánku jako malá miminka. Některá si zdřímnou chvilku dopoledne, jiná odpoledne, ale existují i taková, která nespí přes den vůbec. Rodiče však většinou trápí, že je jejich ratolesti budí brzy ráno, což je obzvláště v zimních měsících, kdy je ráno ještě tma, velmi nepříjemné. A když se jedná o rodiče-sovy, tak trpí dvojnásob. Že mezi ně patříte? Zkuste lehce poupravit denní režim dítěte. Zejména ten spánkový. Možná se Vám podaří získat hodinku spánku navíc. Předem Vás však upozorňujeme, že se jedná o tipy, které Vám mohou pomoci, nikoli o obecné zákonitosti, které zaručeně fungují. Přece jen, jak všichni dobře víme, každé dítě je jiné.
Pozdější ukládání ke spánku
Dobu, kdy dítě vstává, ovlivňuje několik faktorů. Primární je nepochybně hodina, kdy je dítě ukládáno ke spánku. Pokud jste ze svého dítěte přes den natolik unavení, že ho dáte spát v šest večer, pak se nemůžete divit, že je už před pátou ráno vzhůru. Roční dítě spí kolem 10 hodin. Jestliže si tedy chcete přispat alespoň do půl sedmé, ukládejte své batolátko ke spánku po osmé večer. Náš tip: Většina dětí mívá svou krizovou hodinku, kdy jsou nepříjemné, právě mezi pátou a šestou večer. Tuto krizi doporučujeme překonat, a to například tak, že dítěti napustíte vaničku s vodou. Anebo vymyslíte jinou změnu. Například si jdete s dítětem hrát do jiné místnosti v domě či bytě, kterou dítě příliš dobře nezná. Tedy mimo hranice důvěrně známého dětského pokoje.
Aby zůstalo déle v postýlce
Další minuty spánku navíc můžete získat, když vhodně upravíte místnost, ve které se batole ráno probouzí. To znamená, že pokud máte možnost volby světových stran, je dobré situovat dětský pokoj na spíše západ, nikoli na východ. Bez ohledu na světovou stranu si můžete pomoci roletami a dalšími prvky stínící techniky. Dítě, které spí ve svém pokojíčku samo, obvykle zůstane déle v postýlce. Jakmile však skrze šprycle zahlédne někoho z členů rodiny, s nímž pokoj sdílí, jen těžko ho nechá spát. Neméně důležitá je dekorace dětského pokoje a hračky, které má dítě v postýlce. Jde o to, aby se dítě mělo čím zabavit. Děti totiž mívají po probuzení výbornou náladu a často si po probuzení až hodinu hrají. Jakmile si ale uvědomí, že je trápí žízeň, hlad, či mokrá plenka, tak si Vás přivolají.
Přečtěte si také:
Navštivte také: Maminky a tatínkové, Jak být dobrým rodičem
Foto: http://arhzine.com