Syndrom náhlého úmrtí kojence - snižte riziko jeho vzniku na minimum
Dokážete si představit něco horšího, než přijít k postýlce a najít tam své mrtvé děťátko? Asi těžko. Syndrom náhlého úmrtí dítěte je strašák, který obchází spoustu maminek.
Hledání příčiny
Příčina syndromu náhlého úmrtí kojence není přesně známa (ani po provedení pitvy ji nelze nalézt), a tudíž před ním nelze žádné děťátko 100% ochránit. Existuje však teorie, která náhlé úmrtí vysvětluje nedostatečným vývojem mozkového kmene. (Mozkový kmen je část mozku, která kontroluje stav bdění a řídí fyziologické reakce na události, které ohrožují život během spánku.) Dříve se automaticky předpokládalo, že dochází k zalehnutí dítěte matkou. Jen pro zajímavost ve všeobecném zemském pruském právu z roku 1794 se z tohoto důvodu setkáme se zákazem, aby dítě do 2 let spalo s rodiči v jedné posteli.
Pravděpodobnost je malá
Milé maminky, protože 100% ochrana před syndromem náhlého úmrtí kojence neexistuje, poradíme Vám alespoň, jak jeho riziko snížit na minimum. Začneme dobrou zprávou, a to, že výskyt tohoto syndromu je naštěstí velmi řídký. Kupříkladu v České republice jeho následkům podlehne přibližně 20 -25 dětí ročně. Postihuje děti od narození až do jednoho roku věku. Podle statistik jsou nejvíce ohroženi kojenci mezi 1. a 4. měsícem. Chlapci nepatrně více než děvčátka. Zvýšené riziko výskytu bylo zaznamenáno také u matek, které kouřily v průběhu těhotenství, stejně jako u těch, v jejichž rodině se tento jev v minulosti vyskytl. Ptáte se tedy, co můžete udělat, aby pravděpodobnost toho, že toto neštěstí potká právě Vaše miminko, byla mizivá? Dodržujte níže uvedené zásady.
Prevence
Primární je bezpečná poloha miminka při spánku. Kdokoli své děťátko ukládáte, položte ho na zádíčka. Poloha na zádech je nejvíce bezpečná. Druhou bezpečnou polohou je poloha na boku. Naproti tomu poloha na bříšku se považuje za nejvíce nebezpečnou. Pokud chcete mít jistotu, že se dítě během spánku neotočí, ukládejte ho v zavinovačce nebo ve spacím pytli. Dbejte na to, aby dítě spalo na tvrdé matraci potažené prostěradlem. Žádné neprodyšné pokrývky a polštáře nemají v jeho postýlce co pohledávat. Spěte s miminkem v jednom pokoji, nikoli však v jedné posteli. Nejde ani tak o pravděpodobnost, že ho zalehnete, jako spíše o riziko, že se zadusí Vaší pokrývkou či polštářem. Dítě na noc oblékněte tak, aby mu nebylo zbytečně horko. Nikdy ho nenechávejte usínat bez dozoru s kojeneckou lahví. O všech těchto opatřeních poučte také osoby, které se o miminko, byť jen občas, starají. V období těhotenství se vyhýbejte nejen aktivnímu, ale i pasivnímu kouření.
Přečtěte si také: