Těhotenství po potratu a jak snížit jeho rizika
Prodělala jste potrat a máte obavu, jak bude probíhat Vaše další těhotenství? Může být naprosto bezproblémové. Důležitou roli zde hrají preventivní opatření a samozřejmě také psychika.
Riziko těhotenství po potratu
Míra rizika, které má těhotenství po potratu, závisí z velké části na tom, ve kterém týdnu předchozího těhotenství k potratu došlo. V případě tzv. raného spontánního potratu do 12. týdne těhotenství obvykle není snížena možnost rodičky znovu otěhotnět a donosit zdravé dítě. Pokud však k potratu dojde opakovaně, je třeba provést vyšetření, aby se zjistila příčina, která brání ženě donosit zdravé dítě.
Význam prevence
V případě těhotenství po potratu, kdy je hlavním cílem zabránit dalšímu potratu, hraje velkou roli prevence. Ženám, které již prodělaly potrat, se obvykle doporučuje zvýšit přísun kyseliny listové a dalších potravinových doplňků pro těhotné ještě v době před otěhotněním. K podpoře otěhotnění se od 12. týdne těhotenství dále aplikuje podávání gestagenů. Když znovu hrozí samovolný potrat, dle situace se doporučuje klid na lůžku, anebo je žena hospitalizována. Léčba je individuální. Její součástí je podávání léků proti krvácení.
Svou roli hraje psychika
Potrat sám o sobě je pro ženu velmi stresující záležitostí. Když k němu jednou dojde, žena se pochopitelně obává opakování. Pokud chcete donosit zdravé dítě, zásada číslo jedna zní nepřipouštět si, že by se celá situace mohla opakovat.
Přečtěte si také