Zásada osmačtyřicátá: Učte dítě lásce k přírodě
Když své děti povedeme k citlivému přístupu vůči přírodě, vychováme z nich morálně vyspělé bytosti, kteří budou ohleduplně přistupovat k okolnímu světu a k ostatním lidem.
Jsme součástí přírody
Kdo umí vycházet se zvířaty, ten to umí také s lidmi. Také znáte toto úsloví? Něco na něm je. Podle psychologů se děti, které jejich rodiče vedli k lásce vůči přírodě, rostlinám, zvířatům a všemu, co k ní patří, chovají mnohem ohleduplněji i k ostatním lidem. Přestože již dávno nežijeme na stromech, jsme nadále součástí přírody, se kterou by neměly ztrácet přímý kontakt ani městské děti postmoderního věku. Děti potřebují pobyt na čerstvém vzduchu ke svému zdárnému vývoji.
Jak děti vést k přírodě
Dětem, které žijí v centrech velkých měst, často chybí kontakt s přírodou. Je chvályhodné, když se dětem tento deficit snaží rodiče vynahradit víkendovými pobyty v přírodě, anebo tím, že jim pořídí domácího mazlíčka. Když se dítě stará o němou tvář, učí se tím také zodpovědnosti. Krok správným směrem rovněž představují lesní školky, kde děti tráví většinu času venku a učí se, jak to během roku v přírodě funguje. Tento typ školky je však vhodný pouze pro zdravé děti s dobrou imunitou. Na lesní školku si můžete občas hrát s dětmi sami. Stačí vyrazit na malý výlet, osvěžit si názvy rostlin a vyprávět dětem, jak žijí zvířata. Pokud máte fantazii, můžete přidat pár skřítků, kteří se schovávají pod kořeny stromů. Uvidíte, že děti Vaši snahu ocení.
Zásada devětačtyřicátá: Nepodceňujte věk svého dítěte
Přečtěte si také: Když chce dítě psa