Zásada patnáctá: Nejen mladší sourozenec potřebuje chránit
Rodiče mívají tendenci nadržovat mladším sourozencům a chránit je před staršími, protože jsou v jejich očích slabší. Neměli by však zapomínat, že také starší sourozenec potřebuje zastání.
Viník není vždy starší
V sourozeneckých šarvátkách je mnohdy těžké najít viníka. Rodiče ho často ani nehledají a automaticky předpokládají, že je jím starší sourozenec, který by měl být také rozumnější. Jenže tento pohled na věc není správný. Pro ilustraci si vezměme si takovou klasickou situaci. Rodič potřebuje v klidu dokončit svou práci, ale z dětského pokoje, anebo z místa, kde děti právě jsou, se stále ozývá řev, nejčastěji toho mladšího. Když kbelíček trpělivosti přeteče, rodič často vlítne mezi děti, staršímu mu vynadá, anebo ho potrestá, kdežto menšího plačícího tvora se bude snažit ukonejšit. Pokud tuto situaci ze svého života důvěrně znáte, zkuste občas nahlédnout do pokojíčku, když o Vás děti nevědí. Možná budete překvapeni. Není vyloučeno, že spatříte malého skřítka, který zlomyslně škádlí toho většího.
Pláč jako prostředek
Častým předmětem sporů sourozenců s menším věkovým rozdílem bývají hračky, případně boj o pozici toho oblíbenějšího v rodině. Mladší sourozenci si často vynucují své požadavky pláčem. Dobře vědí, že když jim starší nechce vyhovět, například jim něco půjčit, stačí spustit pořádný řev, přiběhne maminka a předmět doličný mu půjčí. On je milovaný chudáček, kdežto starší je zlobivý, který dostane vynadáno. Staršího sourozence může toto preferování mladšího poznamenat na celý život. Záleží na jeho nátuře a mnoha dalších vlastnostech, jakým směrem. Starší sourozenci, kteří mají pocit, že nemají doma zastání, zpravidla dříve opouštějí svou rodinu. Náš tip: Je lepší, když se do šarvátek, vy kterých nejde o zdraví a život, nepletete.
Zásada šestnáctá: Respektujte jeho soukromí
Přečtěte si také: Může být Vaše dítě samo doma?