Zásada pětatřicátá:Nikdo není dokonalý
Nikdo není dokonalý, to není žádná fráze, ale věta, která v sobě ukrývá velký kus pravdy. Při výchově je třeba mít na paměti, že dokonalí nejsme ani my, ani naše děti.
Neúspěchy sbližují
Je nepsaným pravidlem, že lidi nesbližují úspěchy, ale neúspěchy. Přeneseno na vztahy mezi rodiči a dětmi, vyprávěním o svých úspěších před dětmi získáte mnohem méně plusových bodů, než když se jim občas svěříte s tím, že se Vám také něco nepovedlo. Důvod je prostý. Děti se vše teprve učí, potýkají se se spoustou neúspěchů, a proto jsou rádi, že se to neděje pouze jim, ale i rodičům, kteří jsou do jistého věku jejich hlavními vzory. S tím úzce souvisí také umění přiznat svou chybu, jemuž se věnuje naše Zásada šestá: Nebojte se přiznat svou chybu.
To by náš kluk nikdy neudělal
Ano, je v pořádku, zastávat se svých vlastních dětí. Ale pozor, naše děti, ať je milujeme sebevíc, nejsou žádní svatouškové. Stejně jako Vy, má i Vaše dítě spoustu rolí. Jinak se projevuje doma, jinak ve školním kolektivu, jinak v partě kamarádů. Uveďme si malý příklad. Učitelka ve škole může být na našeho syna zasedlá, ovšem když tomu tak je, měli bychom zjistit, proč tomu tak je. Pokud dojde k nějaké konfliktní situaci, například Vaše dítě bylo nařčeno, že něco provedlo, například zapálilo garáž sousedovi, před cizími lidmi dítě chraňte. V této situace řekněte, že se domníváte, že by Vaše dítě nic takového neudělalo, ale že s ním pro jistotu promluvíte. Pak nezbývá, než dítě vyslechnout, jak to opravdu bylo, a vyvodit patřičné důsledky. Dítě musí vědět, že ho vždy podržíte, ale že existují věci, které dělat nesmí.
Zásada šestařicátá: Neobětujte se a nikdy nevyčítejte
Přečtěte si také: Agresivní chování u dětí